Kredyt bankowy czy zapożyczenie pozabankowe?

W większości wypadków o uzyskiwaniu akcesoryjnych pieniędzy w formie wierzytelności mówi się że jest to zapożyczenie albo kredyt. Jednak warto odseparować te dwa pojęcia - przypisując im w następstwie tego podmioty u których ubiegamy się o zastrzyk pieniężny.

Tak naprawdę o pożyczkę ubiegamy się tylko w podmiotach pozabankowych - w większości wypadków są to prywatne przedsiębiorstwa czy też osoby mające odpowiedni zasób pieniężny. Porozumienie obowiązuje w oparciu o KC. Natomiast jeżeli mowa o kredytach - powinniśmy łączyć z tym określeniem tylko banki i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe działające w oparciu o prawo bankowe. W tym wypadku finanse na kredyt wypłacane są z lokat innych klientów.

Wielokrotnie na przeszkodzie wzięcia kredytu bankowego staje identyczna rzecz. Banki muszą wiedzieć na co potrzebne są nam pieniądze o które się ubiegamy i lubią mieć wgląd do realizacji naszego zamiaru kredytowego. Jeżeli mowa o pożyczkach w innych podmiotach - nie musimy podawać zamiaru pozyskiwania wierzytelności. Co więcej pożyczki mogą zostać przekazane nam w formie gotówki lub przelewu bankowego. System bankowy z kolei oparta jest tylko na przelewach na podane konto klienta.

Na jakiej zasadzie są tworzone umowy w obu odmianach świadczenia usług kredytowych? Wypada zacząć od tego, że umowy różnią się od siebie w znacznym stopniu. Umowa o pożyczkę może pozostać zapisana lub zawarta utnie ale wyłącznie poniżej 500zł. Obie strony mają tu niezwykle duże pole do negocjacji, ponieważ spisując umowę możemy scharakteryzować również termin oddania pełnej wierzytelności jak i wartość całej pożyczki. Oprócz tego pożyczający nie sprawdza swojego wierzyciela w BIK-u. Dzięki temu pożyczka zapewnia rozległe pole manewru i wolność.

Kredyt który udziela nam bank jest ustabilizowany podpisywaną przez obie strony w umowie, pod rygorem odejścia od postanowień w momencie niedotrzymania warunków z jednej ze stron. W tym momencie definiowane są normy i termin uregulowania całkowitego zobowiązania, a także tak kluczowe czynniki jak prowizje i opłaty. Na umowie pierwotnej znajdują się także reguły zmian warunków tej umowy.