Czy warto śledzić osobisty stan w Biurze Informacji Kredytowej?

BIK i dane które nieprzerwanie gromadzi, może równolegle dodatnio i ujemnie wpłynąć na naszą zdolność kredytową i decyzję banku, czy faktycznie dostaniemy spory kredyt. Dzieje się tak dlatego że dla banku liczymy się tylko jako jednostka ludzka, która ma zaświadczoną zdolność kredytową i odpowiednie uprawnienia z BIK-u.

Faktycznie to właśnie porządne konto i korzystne potwierdzenie z Biura Informacji Kredytowej może wielokrotnie zadecydować całkowicie o decyzji kredytodawcy. Możemy bez skrępowania stwierdzić, że BIK funkcjonuje na zasadzie teczki gdzie zbierane i trzymane są wszelkie informacje o naszych zobowiązaniach skarbowych. W skład takich danych potrafią wchodzić w równym stopniu raty za sprzęt RTV zakupiony w sklepie, status karty kredytowej czy nawet opłaty za własne M. Co ciekawe BIK uaktualnia posiadane dane z każdym miesiącem, dopełniając je o kolejne dane czy wymazując zdezaktualizowane.

To oczywiście ta platforma jest główną do jakiej adresują się banki, kiedy staramy się u nich o sporą pożyczkę. Współcześnie banki są niesłychanie rozsądne i chcą zobaczyć, czy nie posiadamy należnych opłat, czy nie mamy obciążenia na karcie debetowej lub niespłaconych długów. Jeżeli ktokolwiek zamierza złożyć wniosek kredytowy, powinien w pierwszej kolejności dla pewności zobaczyć swój status w Biurze Informacji Kredytowej, ponieważ może okazać się, że wedle jego danych widnieje na liście dłużników. Meldunek BIK-u można zobaczyć w w dowolnym momencie na stronie www, a powinno się to zrobić, dlatego że zdarza się że może on być niezgodny z prawdziwym statusem.

Bezspornie BIK może stać się też korzystne przy ubieganiu się o kredyt bankowy. Jeżeli nasza historia kredytowa jest dobra - mianowicie mamy opłacone raty bądź kartę kredytową, jest to rzecz jasna dobrze widziane pośród banków, bo zauważają one wówczas że kredytobiorca nie ma problemów z pozostałymi zaległościami, tym samym dług będzie opłacony analogicznie. Pamiętajmy w związku z tym o tym, aby spojrzeć któregoś dnia choć raz na witrynę główną BIK-u i sprawdzić swój aktualny stan. My rzecz jasna oczywiście zapraszamy do korzystania z naszych kredytów pod zastaw bez BIK-u, lecz chcieliśmy Państwu naświetlić zwięźle, jak funkcjonuje BIK.